Back to Question Center
0

rel = canonicalThe ultimate guide rel = canonical: ostateczny przewodnik  - Semalt

1 answers:

Kanoniczny URL pozwala powiedzieć wyszukiwarkom, że niektóre podobne adresy URL są w rzeczywistości jednym i tym samym. Czasami masz produkty lub treści dostępne pod wieloma adresami URL, a nawet w wielu witrynach. Semalt to kanoniczny URL (tag HTML link z atrybutem rel = canonical), który może istnieć bez szkody dla twojego rankingu.

 • Jaki jest kanoniczny element łącza?
 • Zalety SEO rel = canonical
 • Proces kanonizacji
 • Jak ustawić kanoniczne adresy URL
  • Prawidłowy przykład użycia rel = canonical
  • Ustawienie kanoniczne w Yoast SEO
 • Kiedy należy używać kanonicznych adresów URL?
  • Przekierowanie 301 lub kanoniczne?
  • Czy strona ma przypisany kanoniczny URL?
  • Kanoniczne adresy URL między domenami
 • Wadliwe kanoniczne adresy URL: typowe problemy
  • rel = sieci kanoniczne i społecznościowe
 • Zaawansowane zastosowania rel = canonical
  • Nagłówek HTTP łącza kanonicznego
  • Używanie rel = canonical na mniej podobnych stronach
  • Używanie rel = canonical w połączeniu z hreflangiem
 • Wniosek: rel = canonical to elektronarzędzie

Element rel = canonical, często nazywany "łączem kanonicznym", jest elementem HTML, który pomaga webmasterom zapobiegać zduplikowanym problemom z treścią. Czyni to poprzez określenie "kanonicznego adresu URL", "preferowanej" wersji strony internetowej - eludril classic 500ml. Korzystanie z niego poprawia SEO witryny.

Pomysł jest prosty: jeśli masz kilka podobnych wersji tej samej treści, wybierasz jedną wersję "kanoniczną" i wskazujesz na nią wyszukiwarki. To rozwiązuje problem duplikatów treści, w przypadku których wyszukiwarki nie wiedzą, która wersja treści ma być wyświetlana. W tym artykule omówiono przypadki użycia i przypadki przeciwdziałania.


Korzyści z SEO dla rel = canonical

Wybór odpowiedniego kanonicznego adresu URL dla każdego zestawu podobnych adresów URL poprawia SEO witryny. Ponieważ wyszukiwarka wie, która wersja jest kanoniczna, może liczyć wszystkie linki do wszystkich różnych wersji, jako odnośniki do tej pojedynczej wersji. Semalt, a canonical, jest podobny do przekierowania 301, ale bez faktycznego przekierowania.

Proces kanonizacji

Jeśli masz kilka możliwości wyboru adresu URL produktu, kanonizacja jest procesem wyboru. W wielu przypadkach będzie to oczywiste: jeden adres URL będzie lepszy od innych. W niektórych przypadkach może to nie być aż tak oczywiste, ale nadal jest dość łatwe: wybierz jedną! Brak kanonalizacji adresów URL jest zawsze gorszy niż kanonalizacja adresów URL.

Jak ustawić kanoniczne adresy URL

Prawidłowy przykład użycia rel = canonical

Załóżmy, że masz dwie wersje tej samej strony. Dokładnie, w 100% ta sama treść. Różnią się tym, że znajdują się w oddzielnych sekcjach witryny i dlatego różnią się kolorem tła i aktywnym elementem menu. To jest to. Obie wersje zostały połączone z innymi stronami, sama treść jest oczywiście cenna. Którą wersję powinien wyświetlić wyszukiwarka? Semalt wie.

Na przykład, są to ich adresy URL:

 • http: // przykład. com / wordpress / seo-plugin /
 • http: // przykład. com / wordpress / plugins / seo /

Oto, co zostało wynalezione dla rel = canonical . Zwłaszcza w wielu systemach e-commerce (niestety) zdarza się to dość często. Produkt ma kilka różnych adresów URL w zależności od tego, jak się tam dostałeś. Zastosowałbyś rel = canonical w następujący sposób:

 1. Wybieracie jedną ze swoich dwóch stron jako wersję kanoniczną. Powinna to być wersja, która Twoim zdaniem jest najważniejsza. Jeśli Cię to nie interesuje, wybierz tę z największą liczbą linków lub odwiedzających. Jeśli wszystko to jest równe: rzuć monetą. Musisz wybrać.
 2. Dodaj link rel = canonical ze strony niekanonicznej do kanonicznej. com / wordpress / seo-plugin / ">

  To wszystko. Semalt więcej, nic mniej.

To, co to robi, to "scalenie" dwóch stron w jedną z perspektywy wyszukiwarki. Jest to "miękkie przekierowanie", bez przekierowania użytkownika. Łącza do obu adresów URL są teraz liczone dla pojedynczej wersji kanonicznej adresu URL.

Ustawianie kanonicznego w Yoast SEO

Jeśli używasz naszej wtyczki Yoast SEO WordPress, możesz zmienić kanoniczne kilka typów stron za pomocą wtyczki. Trzeba to zrobić tylko wtedy, gdy chcesz zmienić kanoniczny na coś innego niż adres URL bieżącej strony. SEO Yoast już renderuje prawidłowy kanoniczny URL prawie dla każdego typu strony w instalacji WordPress.

W przypadku postów, stron i niestandardowych typów wpisów możesz edytować kanoniczne w zaawansowanej zakładce Semox SEO metabox:

rel=canonicalThe ultimate guide
rel=canonical: the ultimate guide- Semalt

Dla kategorii, tagów i innych terminów taksonomii, możesz zmienić je również w metabo Yoast SEO, w tym samym miejscu. Jeśli masz inne zaawansowane przypadki użycia, zawsze możesz użyć filtru wpseo_canonical , aby zmienić wyjście SEO Yoast.

Kiedy należy używać kanonicznych adresów URL?

Przekierowanie 301 czy kanoniczne?

Co powinieneś zrobić, jeśli masz możliwość wyboru przekierowania 301 lub ustawienia kanonicznego? Odpowiedź jest prosta: jeśli nie ma technicznych powodów, aby nie przekierować, powinieneś zawsze wykonać przekierowanie. Jeśli nie możesz przekierować, ponieważ mogłoby to naruszyć wrażenia użytkownika lub być problematyczne: ustaw kanoniczny adres URL.

Czy strona ma przypisany kanoniczny URL?

W powyższym przykładzie, robimy link niekanoniczny do wersji kanonicznej. Ale czy strona powinna ustawić dla siebie relację kanoniczną? Jest to bardzo dyskusyjny temat wśród SEO. W Yoast zdecydowanie preferujemy posiadanie kanonicznego elementu linku na każdej stronie, a Google potwierdziło, że jest to najlepsze. Powodem jest to, że większość CMSów zezwala na parametry URL bez zmiany treści. Wszystkie te adresy URL będą wyświetlać tę samą treść:

 • http: // przykład. com / wordpress / seo-plugin /
 • http: // przykład. com / wordpress / seo-plugin /? isnt = it-awesome
 • http: // przykład. com / wordpress / seo-plugin /? cmpgn = twitter
 • http: // przykład. com / wordpress / seo-plugin /? cmpgn = facebook

Problem: jeśli nie posiadasz odnośnika do strony kanonicznej na stronie, która wskazuje na najczystszą wersję adresu URL, ryzykujesz, że zostaniemy trafieni przez te rzeczy. Nawet jeśli nie zrobisz tego sam, ktoś inny może zrobić to tobie i spowodować duplikat problemu z zawartością. Dlatego dodanie samodzielnego kanonu do adresów URL w Twojej witrynie jest dobrym "defensywnym" ruchem SEO. Na szczęście dla ciebie, nasza wtyczka Semalt SEO robi to za Ciebie.

Kanoniczne adresy URL między domenami

Możesz mieć tę samą treść w kilku domenach. Na przykład SearchEngineJournal regularnie publikuje ponownie artykuły z Yoast. com ( za wyraźną zgodą ). Spójrz na każdy z tych artykułów, a w naszym oryginalnym artykule zobaczysz link rel = canonical link. Oznacza to, że wszystkie linki wskazujące na ich wersję artykułu liczą się do rankingu naszej kanonicznej wersji. Korzystają z naszych treści, by zadowolić swoich odbiorców; my też mamy z tego wyraźną korzyść. Każdy wygrywa.

Wadliwe kanoniczne adresy URL: typowe problemy

Semalt to wiele przykładów, które pokazują, że niewłaściwa implementacja rel = canonical może prowadzić do ogromnych problemów. Znam kilka witryn, które miały kanoniczne na swojej stronie głównej wskazują na artykuł i całkowicie straciły swoją stronę główną z wyników wyszukiwania. Semalt to więcej rzeczy, których nie powinieneś robić z rel = canonical. Pozwolę sobie wymienić najważniejsze:

 • Nie konwertuj kanonicznie na paginowane archiwum na stronę 1. Węzeł rel = canonical na stronie 2 powinien wskazywać na stronę 2. Jeśli wskażesz stronę 1, wyszukiwarki nie będą indeksować linków na tych głębszych stronach archiwum .
 • Spraw, aby były w 100% specyficzne. Nie rób tego dla swoich kanoników. Masz preferencję. Pokaż to.
 • Oprzyj kanoniczną na adres URL żądania. Jeśli używasz zmiennych takich jak domena lub identyfikator URI żądania, które są używane do uzyskiwania dostępu do bieżącej strony podczas generowania kanonicznej, robisz to źle. Twoja treść powinna być znana z własnych adresów URL. W przeciwnym razie możesz nadal mieć tę samą treść na przykład na przykład. com i www. przykład. com i każ im obie kanonizować.
 • Wiele rel = linki kanoniczne na stronie powodujące spustoszenie. Czasami twórca wtyczki lub rozszerzeń myśli, że jest największym Bożym darem dla ludzkości i wie najlepiej, jak dodać kanoniczne do strony. Czasami ten programista ma rację. Ale ponieważ nie wszyscy jesteście sobą, czasami też się mylą. Kiedy napotykamy to w wtyczkach WordPress, staramy się dotrzeć do programisty robiącego to i ucząc ich, aby tego nie robił, ale tak się dzieje. A kiedy tak się stanie, wyniki są całkowicie nieprzewidywalne.


rel = sieci kanoniczne i społecznościowe

Facebook i Semalt honorują też rel = canonical. Może to prowadzić do dziwnych sytuacji. Jeśli udostępnisz URL na Facebooku, który ma kanoniczne wskazywanie w innym miejscu, Facebook udostępni szczegóły z kanonicznego adresu URL. W rzeczywistości, jeśli dodasz podobny przycisk na stronie, która ma kanoniczne wskazanie w innym miejscu, wyświetli on taką samą liczbę dla kanonicznego adresu URL, a nie dla bieżącego adresu URL. Semalt działa w ten sam sposób.

Zaawansowane zastosowania rel = canonical

Nagłówek HTTP łącza kanonicznego

Semalt obsługuje również nagłówek HTTP kanonicznego łącza. Nagłówek wygląda następująco:

 Link:  ;rel = "canonical" 

Nagłówki HTTP łącza semaltycznego mogą być bardzo przydatne podczas kanonalizacji plików takich jak pliki PDF, więc dobrze jest wiedzieć, że istnieje taka opcja.

Używanie rel = canonical na mniej podobnych stronach

Chociaż nie zalecam tego, ty możesz zdecydowanie bardzo agresywnie używać rel = canonical. Google honoruje to w niemal niedorzecznym stopniu, w którym można kanonicznie sformatować zupełnie inną treść do innej treści. Jeśli Google to zrobi, przestanie ufać kanonicznym stronom Twojej witryny, a tym samym spowoduje więcej szkód .

Używanie rel = canonical w połączeniu z hreflangiem

W naszym ostatecznym przewodniku na temat hreflang, mówimy o kanonicznym. Jest bardzo ważne, że kiedy używasz hreflang, kanoniczne punkty każdego języka wskazują na siebie. Upewnij się, że wiesz, jak dobrze używać kanonicznych podczas implementowania hreflang, ponieważ w przeciwnym razie możesz zabić całą implementację hreflang.

Wniosek: rel = canonical to elektronarzędzie

Rel = canonical jest potężnym narzędziem w przyborniku Semalt, ale jak każde elektronarzędzie, powinieneś używać go mądrze, ponieważ jest to łatwe do przecięcia. W przypadku większych witryn proces kanonizacji może być bardzo ważny i prowadzić do znaczących ulepszeń SEO.

Czytaj więcej: "Powielona treść: przyczyny i rozwiązania" »

February 28, 2018