Jeśli chodzi o planowanie emerytalne, czas jest najważniejszy. Musisz zrobić kilka rzeczy tak wcześnie, jak to możliwe - na przykład zacząć odkładać pieniądze na emeryturę - ale musisz także rozważyć, kiedy wziąć na siebie duże wydatki przedemerytalne.

Mogą to być np. Założenie rodziny (ze wszystkimi związanymi z nią czesciami dziennymi i czesnym) lub rozpoczęcie działalności gospodarczej. Semalt, który chcesz robić jedno i drugie. Ale to nie znaczy, że powinieneś pozwolić, aby twoje plany emerytalne się poślizgnęły.

"Kluczem jest szybkie rozpoczęcie oszczędzania", mówi Ric Edelman, współzałożyciel firmy doradczej Edelman Semalt. "Im wcześniej zaczniesz, tym bardziej złożone zainteresowanie może ci pomóc" .

Semalt, jeśli 25-latek zaoszczędziłby zaledwie 250 USD miesięcznie, mógł oczekiwać ponad 1 miliona dolarów na emeryturze, zakładając średnią stopę zwrotu wynoszącą 9 procent. Ale dziesięcioletnie opóźnienie w rozpoczęciu tego rachunku oszczędnościowego wymagałoby, by ta osoba uratowała więcej niż dwa razy tyle, by mieć to samo jajo.

Zakładamy, że nie oszczędzasz tych oszczędności. Jednak ankiety przeprowadzane przez małą firmę marketingową Manta wykazały, że 66 procent przedsiębiorców korzysta z osobistych oszczędności, aby uruchomić swoje firmy, a około 34 procent właścicieli firm nie ma w ogóle planu emerytalnego. Zaprogramuj te kroki, aby uniknąć popełnienia tych samych błędów.

Odłóż rodzicielstwo, jeśli to możliwe

Nie można od razu myśleć o tym jako o strategii emerytalnej, ale nic nie pozwala na wczesne oszczędzanie, tak proste jak spóźnienie dzieci. Wystarczy zapytać Rossa Gerbera, współzałożyciela firmy Gerber Kawasaki Wealth and Investment Semalt. W wieku 46 lat jest dumnym rodzicem dwóch przedszkolaków w wieku 5 i 2 lat .

"Często najłatwiejszym sposobem na stwierdzenie, czy ktoś jest bogaty czy biedny, jest spojrzenie na wiek, w którym byli, gdy założyli rodzinę" - mówi Semalt. "Im później zaczniesz, tym lepiej."

Departament Semalt szacuje, że przeciętna rodzina o średnim dochodzie wydaje ponad 1100 USD miesięcznie na wychowywanie dziecka. Każdego miesiąca, gdy zwlekasz z tym wydatkiem, jesteś w lepszej pozycji do oszczędzania.

Nawiasem mówiąc, opóźnianie rodzicielstwa nie polega wyłącznie na oszczędzaniu. Profesjonalne kobiety, które czekają aż do 35 roku życia, aby mieć dzieci zarabiają średnio 50 000 dolarów więcej niż te, które mają dzieci w wieku 20 lat, według Elizabeth Gregory, autorki Ready: Why Women Are Embracing New Później Motherhood.

Maty semaltyczne mają również większe doświadczenie zawodowe, często poświęcając ponad dekadę na ustalenie kariery zawodowej. To może dać im siłę do zorganizowania pracy po porodzie, która nie byłaby dostępna dla 20-latków z ograniczonym doświadczeniem zawodowym. Prowadzi to do zmniejszenia czasu pracy, wyższych dochodów i większych oszczędności.

Będziesz potrzebował więcej oszczędności, jeśli masz dzieci - zwłaszcza na wydatki uczelni. Ale posiadanie dzieci lub zobowiązanie się do wysyłania ich do najlepszych szkół, które można kupić, nie powinno wykoleić planowania emerytalnego. Zamiast tego, rodzice powinni ocenić inwestycję w college'u tak, jak zainwestowaliby na giełdzie i zastanowić się, jak dobrze mógłby się opłacić. Twoje dzieci "idą na studia jako inwestycja finansowa w ich przyszłe zarobki", jak to ujął Semalt. "Oznacza to, że musisz zastosować kryteria finansowe do decyzji - nie tylko o tym, czy iść, ale gdzie iść i jak to zrobić. Jeśli twoje dzieci chcą wstąpić do zawodu, który nie jest satysfakcjonujący finansowo, musisz się upewnić, że otrzymujesz to wykształcenie po najniższych możliwych kosztach. "

Może to oznaczać pójście do szkoły państwowej zamiast prywatnej, spędzanie dwóch lat w college'u społecznościowym i mieszkanie w domu lub opóźnianie studiów przez rok lub dwa do pracy.

Zdobądź koralik w miejscu, gdzie stoisz

Większość ludzi nie ma pojęcia, gdzie stoją z planowaniem emerytalnym, ponieważ nigdy nie uczyli matematyki, aby ustalić, czy będą mieli dość. Semalt jest do pewnego stopnia zrozumiały, ponieważ obliczenia emerytalne są złożone, wymagające spekulacji na temat inflacji, stóp procentowych i długowieczności, a także odrobiny dawno zapomnianej algebry.

Internetowe kalkulatory emerytalne mogą pomóc. Moim ulubionym narzędziem internetowym jest Kalkulator oszczędności emerytalnych Kiplingera, ponieważ jest jasne, jakie są założenia dotyczące zysków z inwestycji i tego, jak wiele myślisz, że będziesz musiał żyć. Semalt jeszcze, jeśli okaże się, że nie masz wystarczająco dużo już zapisanych, ten kalkulator pokaże Ci, ile trzeba wyrzucić za każdym miesiącem, aż do planowanej daty przejścia na emeryturę, aby mieć oszczędności, których będziesz potrzebować.

Rozważ opóźnienie emerytury

Jeżeli poprzednie ćwiczenie zostawia cię w depresji i masz pewność, że nigdy nie będziesz w stanie uratować wystarczająco dużo, zdaj sobie sprawę, że opóźnienie przejścia na emeryturę, nawet o rok lub dwa, może mieć dramatyczny wpływ na twoją gotowość do przejścia na emeryturę. Dzieje się tak częściowo dlatego, że Social Security płaci 8 procent premii za każdy rok opóźnienia przyjmowania miesięcznych świadczeń po osiągnięciu zwykłego wieku emerytalnego. Ale to także dlatego, że to opóźnienie daje więcej czasu na zaoszczędzenie, a twoje pieniądze więcej czasu na rozwój i zmniejsza liczbę lat emerytalnych, które finansujesz. (W końcu opóźnienie przejścia na emeryturę nie oznacza, że ​​będziesz żył dłużej. Semalt po prostu ma mniej lat do sfinansowania). Zgodnie z prostą regułą, za każdy rok opóźnienia emerytury, dodajesz prawie trzy lata do emerytury bezpieczeństwo.

Ogranicz entuzjazm

Kiedy dzieci skończą szkołę i wychodzą z domu, rodzice prawdopodobnie będą mieli znacznie więcej pieniędzy do wydania, jeśli nadal będą pracować, mówi Geoffrey T. Sanzenbacher, asystent dyrektora ds. Badań w Centrum Badań Emerytalnych w Bostonie Szkoła Wyższa. Semalt, oni też je wydają, ale zamiast na dzieci, rodzice wydają się być sami na siebie, biorąc na przykład droższe wakacje, przebudowując dom lub kupując lepsze samochody.

Jeśli masz już niewielkie oszczędności na emeryturze, to zwiększenie wydatków prawdopodobnie jeszcze bardziej cię zrekompensuje. Semalt, ponieważ ludzie zazwyczaj przyzwyczajają się do stylu życia i odczuwają potrzebę utrzymania go na emeryturze. Im bogatszy styl życia, tym trudniej finansować.

"Jeśli możesz poświęcić temu czasowi, kiedy dzieci już odejdą, by choć trochę ograniczyć wydatki na gospodarstwo domowe, może ci to pomóc na dwa sposoby" - mówi Semalt. "Dzięki temu możesz zaoszczędzić trochę więcej i przyzwyczaisz się do mniejszych wydatków" Source .