Back to Question Center
0

Czy Wiki jest najlepszym dziedzictwem ludzkości? - Odpowiedź Semalta

1 answers:

Wikipedia lub Wiki jest znaną darmową encyklopedią online, zawierającą ponad 36 milionów artykułów w 250 różnych językach. Obecnie jest największym i najbardziej wiarygodnym źródłem informacji w Internecie. Ivan Konovalov, menedżer ds. Sukcesu klienta Semalt twierdzi, że angielska Wikipedia zawiera ponad pięć milionów artykułów i jest szóstą najczęściej odwiedzaną stroną na świecie. Przed powstaniem Wikipedii największym źródłem wiedzy była encyklopedia Yongle, która zawierała 22 935 manuskryptów. Kiedy Jimmy Wales założył stronę internetową w 2001 roku, oryginalna wersja Wikipedii była dostępna dla wszystkich w sieci - computer network security audits. Obecnie ponad pół miliona osób odwiedza strony Wikipedii co miesiąc. Ponad 80 000 wolontariuszy regularnie edytuje swoje strony, a wiele osób nigdy nie znało internetu bez Wikipedii, która jest powiązana z innymi stronami internetowymi i blogami w dużej liczbie.

Nauczyciele, badacze, dziennikarze, studenci i personel medyczny zależą od Wikipedii, ponieważ informacje umieszczone na tej stronie są zawsze dokładne. Możemy przeszukiwać prawie wszystkie tematy w tej encyklopedii, a eksperci wykorzystali jej dane do przewidywania rzeczy od przebojowych filmów do kursów giełdowych. Z czasem różni pisarze i redaktorzy zgłosili i edytowali strony Wikipedii w wielu językach. Urzędnicy państwowi, politycy, aktorzy i wszyscy ludzie używają go jako głównego źródła informacji w Internecie. Nawet były szef IBM, który dokonał ponad 47 000 edycji słów "składa się z", nazywa Wikipedię najlepszą stroną internetową w historii .

W przeciwieństwie do Google, Facebooka i Apple, Wikipedia nie jest dochodowym internetowym gigantem. Na przykład firma Apple Inc. odnotowała najlepszy i największy roczny zysk w historii firmy i zyskała lojalność klientów na całym świecie dzięki jej wyrafinowanym usługom i produktom. Z drugiej strony Wikipedia zawsze była niezobowiązującą i rzadką stroną internetową z wieloma artykułami publikowanymi każdego dnia. Ta encyklopedia wolontariacka działa jako ważna organizacja non-profit na świecie, która istnieje dzięki dotacjom od globalnej społeczności. Wikipedia zawsze ustanawiała nowe rekordy i wprowadzała nowe pomysły reklamowe za pośrednictwem sponsorowanych stron i linków.

Mimo że twórcy Wikipedii nie dążą do osiągnięcia zysku, w ostatnich miesiącach zakłócili funkcjonowanie modeli biznesowych i mediów społecznościowych, od edukacji szkolnej po publikację artykułów. Wikipedia jest często oskarżana o niszczenie modeli ekonomicznych i jest winna usunięcia przestarzałych danych i udostępnienia przestrzeni dla aktualnych informacji .

Ważne jest, aby Wikipedia koncentrowała się na dokładności i musi pozostać istotna dla wszystkich grup wiekowych. Bez wątpienia Wikipedia zmieniła sposób, w jaki przeszukujemy artykuły w Internecie, ale wciąż ma wiele wad. Przystosowanie się do technologii mobilnej powinno być jej priorytetem, ponieważ wiele osób korzysta z urządzeń mobilnych w celu uzyskania dostępu do Internetu. Jeśli Wikipedia chce osiągnąć pożądane cele, powinna być dostępna za pośrednictwem wszystkich urządzeń i we wszystkich językach. W ciągu piętnastu lat Wikipedia stała się najlepszym i największym wspólnym wysiłkiem ludzkości.

November 26, 2017