Back to Question Center
0

Semalt: Człowiek, który edytował trzy miliony artykułów na wiki

1 answers:

W trakcie tego artykułu Oliver King, menedżer ds. Sukcesu klienta Semalt powie Ci o oprogramowaniu Svenkera Johanssona, które pomyślnie stworzyło miliony artykułów na Wikipedii i jak stał się jednym z najbardziej znani i płodni redaktorzy tej encyklopedii. Ten szwedzki nauczyciel fizyki jest powszechnie znany jako Lsj. Stworzył Lsjbota, automatyczny edytor Wikipedii, który pomógł Svenker stworzyć wiele artykułów Wikipedii dla swojej szwedzkiej wersji .

Do tej pory Lsjbot był w stanie stworzyć trzy miliony artykułów w różnych wersjach Wikipedii i przerobił ponad dziesięć milionów indywidualnych edycji. Johansson twierdzi, że głównym zadaniem jest tworzenie artykułów o różnych gatunkach zwierząt i roślin, a większość jego edycji dotyczy tylko tego zadania - dragons golf accessories. Były czasy, kiedy Wikipedia miała tylko kilka botów, ale Johansson twierdzi, że są one coraz ważniejsze w dzisiejszych czasach i powinny być częścią mechanizmów Google'a i Wikipedii .

Istnieją jednak ograniczenia co do tego, co możemy zrobić z botami. Boty są ważne, ponieważ pomagają utrzymać dużo pracy i tworzyć różne artykuły na Wikipedii. Jego angielska wersja ma miliony opublikowanych artykułów, a boty są wykorzystywane do naprawy wandalizmu w dużym stopniu. W dowolnym miejscu na świecie znajdują się naprawy i aktualizacje starych materiałów, archiwizowanie istniejących dyskusji, zmiana kategorii artykułów z Wikipedii i dodawanie dokładnych datowników do ręcznych raportów o problemach.

Czy roboty zapisują historię NASA?

Jednym z głównych zagrożeń tego podejścia są artykuły kończące się historią NASA. Wiele osób uważa, że ​​boty stworzyły te artykuły i wiele automatycznych programów było zaangażowanych w ich publikację. W 2008 roku algorytm był znany jako ClueBot II z powodzeniem napisał piętnaście tysięcy artykułów Wikipedii na asteroidach. Po prostu przepisał publiczne dane i przekonwertowane informacje z bazy danych NASA na artykuły z Wikipedii. Artykuły te były edytowane przez boty, które zmieniły swoje tagi i powiązały je ze sobą dla linków wstecznych . Te roboty nawet zmieniły angielskie wersje artykułów z Wikipedii na chińskie. W 2012 r. Ta kreacja została przerwana, a ludzie wykonywali całą pracę .

Boty lub roboty przechodzą specjalne procedury zatwierdzania

Erik Moller, zastępca dyrektora i współpracownik Wikimedia Foundation, który jest odpowiedzialny za nadzorowanie strony internetowej, podał kilka przykładów na temat Cluebota. Mówi, że kompleksowa polityka reguluje użycie robotów lub botów w Wikipedii. Powiedział Guardianowi, że nie wszystkie boty są uprawnione do pracy nad tą gigantyczną encyklopedią ze względu na ich ograniczone właściwości, funkcje i opcje. Większość botów przechodzi przez trudną procedurę zatwierdzania, w której decyzje są dokonywane przez ludzi, niezależnie od tego, czy zadania, które wykonują są znaczące, czy nie. Boty, które rzadko wykonują niepotrzebne czynności, są albo natychmiast odrzucane, albo wyłączane na całe życie .

Moller przyznaje również, że ustrukturyzowane dane z Wikipedii i jej projektów są utrzymywane na różne sposoby, co pomaga w utrzymaniu aktualności i zmniejsza możliwości ludzkich błędów w ręcznym aktualizowaniu i importowaniu numerów .

Wikipedia jest jedną ze stron internetowych, które zawierają wiele artykułów. Johansson bronił praktyki tworzenia milionów artykułów w pojedynkę, mówiąc, że mądrze wykorzystywał roboty i boty, a następnie został zatwierdzony przez władze wyższego szczebla przed użyciem ich w Wikipedii .

November 26, 2017